niedziela, 29 stycznia 2012

Kamienie ozdobne - ametyst


Dzisiaj będzie bez biżuterii, ale o kamieniach, a dokładniej o jednym…
Ametyst nazywany jest kamieniem apostołów lub kamieniem trzeźwości (a – zaprzeczenie, nie; methystos – pijany) jest odmianą kwarcu o zabarwieniu fioletowym lub purpurowym.


Źródło: Wikipedia
Ametyst w mitologii rzymskiej
Ametyst pojawia się w mitologii i nazwę swą bierze od pięknej nimfy Amethis. Mit głosi, że pijany bóg Bachus (grecki Dionizos) rozgniewał się na ludzi, którzy nie odnieśli się do niego z szacunkiem i zagroził, że tego, kto pierwszy stanie na jego drodze rozszarpią na strzępy tygrysy. Niestety jako pierwsza ścieżkę pijanego boga przecięła owa nimfa, która podróżowała do świątyni Diany, by oddać jej cześć. Uciekając przed Bachusem, Amethis prosiła o pomoc boginię. Diana wysłuchała ją i zmieniła nimfę w bezbarwny transparentny kamień (kwarc). Pijany Bachus wziął swój kielich mówiąc, że wino wszystkich ożywia i wylał czerwony płyn na kamień, który zabarwił się na purpurowo.
Inna wersja tego mitu mówi, że Bachus był zakochany w Amethis, ale ona kochała pasterza. Bóg prześladował piękną nimfę. Amethis uciekając przed bogiem, wezwała na pomoc Dianę, boginię dziewictwa. Ta zmieniła nimfę w lśniący kamień.
I stąd podobno wziął się ametyst :)  Zgodnie z tymi dwoma wersjami  mitu, ametyst chroni przed wpływem wina, alkoholu w ogóle. Wierzono, że picie wina z ametystowego pucharu ustrzeże przed upiciem czy nawet otruciem. 


Źródło: Wikipedia
Ametyst w Biblii
Nawiązując do określenia ”kamień apostołów”, ametyst jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału (rodzaj naszyjnika) Aarona, a w Apokalipsie św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (miasto ze złota, metafora przemienionej ziemi , Ap 21,20).
Ponadto ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego. Ametyst był nazywany kamieniem biskupim, ponieważ zdobił pierścienie biskupów.
Właściwości ametystu
Wielu ludzi przypisywało ametystom zwyczajne i nadzwyczajne właściwości i tak np. Konrad von Megenberg twierdził, że ametyst daje zdrowy rozsądek i przepędza złe myśli. Arnoldus Saxo i Albert Wielki doszli do wniosku, że ametyst gwarantuje  dobre samopoczucie i szczęście.
Według Pliniusza ametyst odwraca grad i szarańczę, w średniowieczu natomiast wierzono, że wpływa on na wzrost roślin. Przypisuje mu się również właściwości rozkochania obdarowanego w ofiarującym ów kamień, odpędzania złych myśli i ochrony przed złym losem. 
Kamień był też najstarszym talizmanem jeźdźców. Mówiono o nim, że chroni  zarówno człowieka, jak i konia przed ranami oraz że przepędza nienawiść, złość, żałość, nostalgię, jak też odsuwa wszystkie inne niebezpieczeństwa.
Ametyst uważany jest również za talizman szczęśliwych małżeństw i jednocześnie odpowiedni prezent ślubny, jaki narzeczony daje swej wybrance (zbieg okoliczności łagodzących - mój mąż kupił mi kilka sznurów ametystowych koralików, żadne z nas nie wiedziało wtedy jakie właściwości przypisuje się tym fioletowym kamyczkom :)).
Sama fioletowa barwa symbolizuje dostojeństwo, duchową siłę, zrozumienie i wiedzę.
(Źródło: Magia kamieni szlachetnych, wyd. Astrum).
A.A. Chrzanowska w Tajemnicach energii kamieni pisze, że ametyst pochłania negatywne energie, chroni przed pijaństwem i przynosi spokój, dzięki któremu umysł może otwierać się na wyższe doznania. Ametyst przypisuje znakom zodiaku: baran, panna, skorpion, strzelec, wodnik (to ja!), ryby (ten znak zodiaku w parze z ametystem pojawia się najczęściej).
Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, ametyst pomaga w migrenie, ponieważ wpływa silnie na całą sferę głowy, ponadto aktywizuje czynność trzustki i tarczycy.
Współcześnie ametyst pełni głównie funkcję ozdobną jako kamień szlachetny wykorzystywany w jubilerstwie przy tworzeniu biżuterii - kolczyków, pierścionków, bransoletek, naszyjników, a także jako kamień kolekcjonerski.

Na koniec ciekawostka:  w 1900 roku w Santa Cruz w Brazylii geolodzy odkryli ogromną geodę, jaskinię o długości 10 m i szerokości  5m, której ściany były gęsto pokryte kryształami ametystu (to musiało wyglądać niesamowicie). Z owej geody otrzymano 70 ton (!) ametystu, inne źródło podaje, że „tylko” 35 ton.


Uwielbiam wszystkie odcienie ametystu, cudownie wyglądają w naturalnym świetle. Jestem mniej niż początkująca jeśli chodzi o kamienie, więc byłam w ósmym niebie ;), gdy okazało się, że sznury fioletowych kamyków to ametysty. Dzięki temu można tu teraz znaleźć wiele projektów z tym kamieniem - ametystowy pierścionek wire wrapping, kolczyki i wciąż pracuję nad nowymi. Może zrobię bransoletkę... :)

Internetowe źródełka informacji:
the biggest amethyst geode

wikipedia: ametyst

Brak komentarzy: